Storefront 4.1.3 - en to de_DE translation catalogue (39 entries)

en: Generate invoice
de_DE: Rechnung erstellen

en: Private
de_DE: Privat

en: Company
de_DE: Firma

en: VAT Number
de_DE: USt. Nummer

en: Private/Company
de_DE: Privat/Firma

en: Shipping via
de_DE: Versand via

en: Shipping Costs
de_DE: Versandkosten

en: Address
de_DE: Adresse

en: Credit Card
de_DE: Kreditkarte

en: Pay with your credit card.
de_DE: Zahlung mit Kreditkarte.

en: Credit Card Holder
de_DE: Kreditkarteninhaber

en: Credit Card Number
de_DE: Kreditkartennummer

en: Valid thru Month/Year
de_DE: Gültig bis Monat/Jahr

en: CVC Valid
de_DE: CVC ungültig

en: Credit card number is invalid.
de_DE: Kreditkartennummer ist ungültig.

en: CVC code is wrong.
de_DE: CVC Code ist falsch.

en: Date "valid thru" is wrong.
de_DE: Datum "gültig bis" ist falsch.

en: Credit card is blocked.
de_DE: Kreditkarte ist gesperrt.

en: Transaction failed.
de_DE: Zahlung fehlgeschlagen.

en: Direct Payment
de_DE: Sofortüberweisung

en: Transfer immediately to our bank details. Payment is made automatically after confirmation of the order.
de_DE: Sofortüberweisung an unsere Bankverbindung. Die Zahlung erfolgt automatisch nach Bestätigung der Bestellung.

en: Account Holder
de_DE: Kontoinhaber

en: TAN Number
de_DE: TAN Nummer

en: TAN Valid
de_DE: TAN ungültig

en: There are no TAN codes for this account or they have all been used.<br />Please obtain new TAN codes from your bank.
de_DE: Für dieses Konto sind keine TAN-Codes vorhanden oder alle wurden verwendet.<br />Bitte besorgen Sie sich bei Ihrer Bank neue TAN-Codes.

en: IBAN is invalid.
de_DE: IBAN ist ungültig.

en: TAN code is invalid.
de_DE: TAN Code ist ungültig.

en: Invoice
de_DE: Rechnung

en: You will receive an invoice from us after ordering. Please transfer the total amount to the account specified there within 14 days. Payment by invoice is only possible for companies.
de_DE: Nach der Bestellung erhalten Sie von uns eine Rechnung. Bitte überweisen Sie den Gesamtbetrag innerhalb von 14 Tagen auf das dort angegebene Konto. Die Zahlung per Rechnung ist nur für Unternehmen möglich.

en: You will receive an invoice from us after ordering. Please transfer the total amount to the account specified there within 14 days.
de_DE: Nach der Bestellung erhalten Sie von uns eine Rechnung. Bitte überweisen Sie den Gesamtbetrag innerhalb von 14 Tagen auf das dort angegebene Konto.

en: Shipping
de_DE: Versand

en: Payment
de_DE: Zahlung

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Delivery date
de_DE: Lieferdatum

en: VAT ID
de_DE: UID

en: Total net
de_DE: Gesamt netto

en: Total gross
de_DE: Gesamt brutto

en: Private Person/Miniübungsfirma
de_DE: Privatperson/Miniübungsfirma

en: Private Person
de_DE: Privatperson
