Storefront 4.1.3 - en to it translation catalogue (39 entries)

en: Generate invoice
it: Genera fattura

en: Private
it: Privato

en: Company
it: Azienda

en: VAT Number
it: Partita IVA

en: Private/Company
it: Privato/Azienda

en: Shipping via
it: Spedizione tramite

en: Shipping Costs
it: Spese di spedizione

en: Address
it: Indirizzo

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Pay with your credit card.
it: Pagamento con carta di credito.

en: Credit Card Holder
it: Proprietario della carta di credito

en: Credit Card Number
it: Numero di carta di credito

en: Valid thru Month/Year
it: Valido fino al mese/anno

en: CVC Code
it: Codice CVC

en: CVC Valid
it: CVC non valido

en: Credit card number is invalid.
it: Il numero della carta di credito non è valido.

en: CVC code is wrong.
it: Il codice CVC non è corretto.

en: Date "valid thru" is wrong.
it: La data "valida fino al" non è corretta.

en: Credit card is blocked.
it: La carta di credito è bloccata.

en: Transaction failed.
it: Pagamento fallito.

en: Direct Payment
it: Bonifico bancario istantaneo

en: Transfer immediately to our bank details. Payment is made automatically after confirmation of the order.
it: Trasferisci immediatamente alle nostre coordinate bancarie. Il pagamento viene effettuato automaticamente dopo la conferma dell'ordine.

en: Account Holder
it: Titolare dell'account

en: TAN Number
it: Numero TAN

en: TAN Valid
it: TAN non valido

en: There are no TAN codes for this account or they have all been used.<br />Please obtain new TAN codes from your bank.
it: Non sono presenti codici TAN per questo conto oppure sono stati tutti utilizzati.<br />Chiedi i nuovi codici TAN alla tua banca.

en: IBAN is invalid.
it: L'IBAN non è valido.

en: TAN code is invalid.
it: Il codice TAN non è valido.

en: Invoice
it: La fattura

en: You will receive an invoice from us after ordering. Please transfer the total amount to the account specified there within 14 days. Payment by invoice is only possible for companies.
it: Riceverai una fattura da noi dopo l'ordine. Si prega di trasferire l'importo totale sul conto ivi indicato entro 14 giorni. Il pagamento tramite fattura è possibile solo per le aziende.

en: You will receive an invoice from us after ordering. Please transfer the total amount to the account specified there within 14 days.
it: Riceverai una fattura da noi dopo l'ordine. Si prega di trasferire l'importo totale sul conto ivi indicato entro 14 giorni.

en: Transport
it: Trasporto

en: Shipping
it: Spedizione

en: Payment
it: Pagamento

en: Confirm
it: Confermare

en: Delivery date
it: Data di consegna

en: VAT ID
it: Partita IVA

en: Total net
it: Totale netto

en: Total gross
it: Totale lordo
